11th Regiment Pennsylvania Volunteer Infantry

SKIRMISHES


Fall National 136th, October 3-8, 2017

  • Wayne, 7th Place 100 Musket, Marksman.
  • Alex, 1st Place BB gun Individual, 1st Place BB gun Team, Junior class.
  • Jonathan, 8th Place 50 Carbine, Striker.
  • Revolver A-3 Team, 4th Place- Wayne, Craig, Ken, Matt.

  • Allegheny Regional, August 11-13, 2017
  • Craig, 1st Place 50 Smoothbore, 1st Place Agg, Class?
  • Oliver, 2nd Place 25 Smoothbore, Marksman.
  • Jonathan, 2nd Place 50, 100 Carbine, 1st Place Agg, Striker.
  • Wayne, Eldon Cady Award, high 50 Musket for Allegheny member over 60
  • Revolver B Team, 1st Place, Bob Sr, Bob Jr, Jonathan (Team Noyalas).
  • Smoothbore A-3 Team, 2nd Place, Wayne, Bob Jr, Jonathan.

  • McNeil's Rangers, July 7-9, 2017
  • Victoria, 1st Place 100 Musket, 2nd Place Musket Agg, Striker.
  • Jesse, 1st Place 50 & 100 Carbine, 1st Place Carbine Agg, Sharpshooter.
  • Wayne, 1st Place 100 Carbine, 1st Place Carbine Agg, Marksman.
  • Jonathan, 2nd Place Carbine Agg, Striker.

  • Cockade Rifles, June 9-11, 2017
  • Bob Jr, 2nd Place 50 Smoothbore.
  • Craig, 2nd Place 50 Carbine.
  • Jonathan, 2nd Place 50 Spencer.

  • Spring National 135, May 16-21, 2017
  • Jesse, 2nd Place 100 Carbine, 3rd Place Carbine Agg, Marksman.
  • Wayne, 2nd Place 25 Revolver, Sharpshooter.
  • Musket Team A-2, 8th Place. Jonathan, Bob Jr, Bernie, Ken, Wayne, Jesse, Matt.


  • Fall Nationals, October 5-9, 2016
  • Revolver Team A-3, 2nd Place, Seth, Wayne, Ken, Jonathan.
  • Alex, BB-Gun Team, 1st Place. Alex was top shooter!


  • Allegheny, August 12-14, 2016
  • Bob Jr - Revolver 50, Marksman, 2nd Place.
  • Jesse - SB 50, Striker, 1st Place, Agg 1st Place.
  • Jesse - Musket 100, Sharpshooter, 1st Place, Agg 3rd Place.
  • Jesse - Carbine, Marksman, Agg 2nd Place.  Musket-Carbine Agg 3rd Place.
  • Zac - Musket 50, Striker, ? Place.
  • Craig - Musket Agg, Striker, ? Place.
  • Ken - Musket 50, Striker, 2nd Place, Musket 100, 3rd Place, Revolver 25, Marksman, 2nd Place.
  • Revolver B Team, 1st Place, Zac Matt Ken.


  • McNeil's Rangers, July 8-10, 2016
  • Craig - Musket 50, Striker, 3rd Place.
  • Ken - Musket 100, Striker, 3rd Place.

  • Cockade, June 10-12, 2016
  • Craig - Musket 50, Striker, 1st Place.
  • Jonathan - Musket 50, Marksman, 3rd Place, Revolver 25, Striker, 3rd Place.

  • Spring National, May 11 - 15, 2016
  • Jesse - Musket 50, Sharpshooter, 6th Place, Musket Agg, 6th Place.
  • Ken - Carbine 50, Marksman, 9th Place.
  • Smoothbore A-3 Team, 4th Place- Craig, Wayne, Bob Jr, Jonathan, Ken.
  • Honorable Mention: Musket B team missed a medal by 7.6 seconds!


  • Early Bird, March 11-13, 2016
  • Jonathan - Revolver 25, 1st Place, Stiker
  • REVOLVER TEAM - 1st Place: Craig, Matt, Jonathan.

  • Allegheny Regional, August 7-9, 2015
  • Bob Jr - Revolver 25, 2nd Place; 50, 1st Place; Agg, 2nd Place; Marksman.
  • Craig - Musket 100, 1st Place; Agg, 2nd Place; Striker.  SB Agg, 1st Place, Striker.
  • Craig - Carbine 100, 1st Place; Agg, 1st Place; Striker
  • Jesse - Musket Agg, 3rd Place, Sharpshooter.
  • Jesse - Carbine 50, 3rd Place; 100, 2nd Place; Agg, 1st Place; Marksman 
  • Jonathan - Carbine 50, 2nd Place; Striker.  Revolver 25, 2nd Place; Striker.
  • Tyler - Carbine 50, 3rd Place; Agg, 3rd Place; Striker
  • Victoria - Musket 100, 3rd Place; Agg, 3rd Place; Striker
  • REVOLVER B TEAM - 2nd Place: Craig, Wayne, Ken.

  • McNeils Rangers, July 10-12, 2015
  • Jesse - Musket 100, 3rd Place; Agg, 3rd Place; Sharpshooter.

  • Cockade Rifles, June 5 - 7, 2015
  • Jonathan - BL 100, Striker, 1st Place.
  • Ken - Revolver 25, Sharpshooter, 3rd Place; Musket 50, Striker, 2nd Place.
  • Ken - Smoothbore 25, Striker, 1st Place; Smoothbore 50, 3rd Place.

  • Spring National, May 13 - 17, 2015
  • Oliver - Musket 100, Striker, 3rd Place.
  • Wayne - Carbine Agg, Marksman, 5th Place.
  • Musket B-2 Team, 2nd Place, Matt, Oliver, Ken, Craig, Tyler, Bernie, Don, Rick.
  • Spencer Team, 1st Place, Wayne, Barry, Ken, Glen (73 NY pickup) amid fierce competition!
  • Congratulations Victoria. First skirmish with 11th PVI ! And welcome back Tyler. Dad is proud!

  • Early Bird, March 27 - 29, 2015
  • Carbine A-3 Team, 2nd Place, Wayne, Matt, Craig

  • Allegheny Regional, August 8 - 10, 2014
  • Jonathan - Smoothbore 25, Striker, 2nd Place
  • Zack - Smoothbore 50, Striker, 1st Place
  • Revolver B Team, 2nd Place, Team NOYALAS! Bob Sr, Bob Jr, & Jonathan
  • Musket A-2 Team, 2nd Place, Wayne, Jesse, Jonathan, Craig, Bob Jr, Barry, Matt, & Ken

  • McNeils Rangers, July 11 - 13, 2014
  • Jesse - Carbine Aggregate, Sharpshooter, 2nd Place
  • Victoria - BB Senior Individual, 2nd Place; BB Senior Team, 2nd Place
  • Jonathan - Carbine 100, Striker, 2nd Place; Carbine Aggregate, Striker, 1st Place
  • Ken - Carbine 100, Marksman, 3rd Place; Carbine Aggregate, Marksman, 3rd Place
  • Ken - Musket 100, Striker, 3rd Place; Musket Aggregate, Striker, 3rd Place

  • Cockade Rifles, June 6 - 8, 2014
  • Jonathan - Musket 50, Sharpshooter Class, 2nd Place
  • Jonathan - Carbine 50, Striker Class, 2nd Place
  • Ken - Carbine 50, Marksman Class, 1st Place
  • Oliver - Smoothbore 25, Marksman Class, 3rd Place
  • Oliver - Smoothbore 50, Marksman Class, 2nd Place
  • Wayne - Revolver 25, Sharpshooter Class, 3rd Place
  • Wayne - Revolver 50, Sharpshooter Class, 2nd Place
  • Revolver B Team, 1st Place: Craig, Ken, Wayne

  • Spring Nationals May 14 - 18, 2014
  • Host team - Registration

  • Early Bird, March 21-23, 2014
  • Wayne Rev 50 class II 1st place
  • Doug Rev 50 class ? 3rd place
  • Craig Repeater class ? 2nd place

  • Fall Nationals, October 2-6, 2013
  • Wayne Rev 25 class II 5th place
  • Musket Team Class B-2 5th place- Oliver, Craig, Ken, Bernie, Dan, Matt, Rick (no picture.)
  • Smoothbore Team Class A-3 2nd place- Wayne, Oliver, Rick, Bob, Jonathan & Alex (honorary!)


  • Carbine Team Class A-3 5th place- Jesse, Wayne, Oliver, Craig, Ken, Jonathan, Bob, Brian, & Alex (honorary!)


  • Revolver Team Class A-2 2nd place- Bob, Wayne, Brian, Ken.

  • Fall Potomac, PT Region, September 6-8, 2013
  • Jonathan BLR 100 class IV 1st place


  • McNeil's Rangers, July 12-14, 2013
  • Jesse Car 50 class II 3rd place; Car 100 1st place; Car Agg 1st place
  • Victoria BB Senior Indiv 2nd place; BB Senior Team 1st place

    Future 11th Skirmisher & Coach!


  • Spring Nationals, May 15-19, 2013
  • Brian Rev 25 class I 1st place; Mus 50 class II 8th place
  • Carbine Team Class A-3 4th place- Bob, Wayne, Jesse, Brian, Craig, Ken, Jonathan, Barry.
  • Earlier Skirmishes
    Early Bird AL Region Mar 8 - 10, 2013
  • Wayne Car 100 class II 2nd place

    Fall Nationals Oct 3 - 7, 2012
  • Brian Rev 25 class I 2nd place; Mus 50 class II 1st place
  • Jesse Car 50 class II 9th place
  • Carbine Team Class A-3 5th place- Bob, Wayne, Rick, Craig, Ken, Brian, Jesse
  • Musket Team Class A-2 8th place- John, Brian, Wayne, Jesse, Barry, Jim, Ken, Craig
  • Musket B Team 4th place- Rick, Don, Bernie, Dan, Seth, Oliver

    Allegheny Regional Aug 10 - 12, 2012
  • Brian Rev 25, 50, and agg class I all 1st place!!!
  • Ken Rev 25 class II 1st place; Car 50 class IV 2nd place
  • Rev Team Class A-1 3rd place- Brian, Wayne, Ken
  • Rev Team Class B-1 1st place- Bob, Jonathan, Bob Sr!!!

    McNeils Rangers: July 13 - 15, 2012
  • Ken Rev 50 class II 1st place; Mus 50 class IV 3rd place

    Cockade Rifles: June 8 - 10, 2012
  • Craig took home three individual medals!

    Spring Nationals: May 16 - 20, 2012
  • Ken Rev 25 class III 5th place